כל מה שרציתם לדעת על קירות גבס

כשהגבס נכנס לתמונה של שיפוץ ובניית בתים, פתאום כל דבר שרק דמיינו עליו הופך להיות אפשרי. רוצים להוסיף קיר לבית? אין בעיה, קנו חומרים וקדימה לעבודה

קירות גבס בפרט ועבודות גבס בכלל הפכו בשנים האחרונות לעניין פופולרי במיוחד. בבתים רבים קשה לנחש מה עשוי מבטון ולבנים ומה בנוי מגבס. קירות גבס מורכבים מלוחות גבס (חומר הגלם) ומבנה בסיסי, שעשוי בדרך כלל מפלדה מגולוונת. את הלוחות מחברים למבנה באמצעות ברגים קטנים והרי לנו קיר למופת.

לעבודות גבס יתרונות וחסרונות, ויש לקחת אותם בחשבון כשמתכננים להקים קיר גבס בבית: מצד אחד, מדובר בבנייה קלה ומהירה שנראית מצוין ומשתלבת מעולה בבית. מצד שני, גבס ומים אינם חברים טובים ולכן יש להימנע מקירות שחשופים למים. בנוסף, גבס אינו חזק כמו קיר לבנים או בטון ואינו יכול לשאת עליו משקלים כבדים. לכן, ארונות תלויים או טלוויזיה גדולה לא יתאימו בהכרח לתלייה על קיר שעשוי גבס.

מומלץ לקחת זאת בחשבון כאשר מתכננים קיר גבס חדש ואת ייעודו. יתרון נוסף, עם זאת, הוא שקירות גבס לא זקוקים לטיוח, אלא רק למילוי בשפכטל של הרווחים בין הלוחות ולאחר שהוא מתייבש – צביעה בצבע אחיד.

חשוב לדעת, שאם אנחנו בכל זאת רוצים לתלות משהו כבד על קירות הגבס, מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע. ישנן קונסטרוקציות מיוחדות המותאמות לתלייה ולחיבור למבנה הבסיסי של הקיר (מאחורי הלוחות), דבר שיאפשר חיוניות רבה יותר לקיר שאנחנו ממש רוצים להקים.

סוגים של קירות גבס

בתחום הבנייה קיימים שלושה סוגים עיקריים של קירות גבס, כאשר ההבדלים בינהם ניתנים להבחנה אפילו אצל מי שלא מנוסה בתחום, בזכות הנייר שעל גב המשטח:

  • בצבע בז' נמצע את הגבס הרגיל והסטנדרטי, וגם הזול ביותר.
  • בצבע ירוק נמצא גבס שעמיד בפני אש.
  • בצבע ורוד נמצא גבס שעמיד בפני רטיבות ויעיל כנגד לחות, ולכן יכול להתאים לחדרי אמבטיה ולמטבחים. כפי שנאמר קודם, הוא לא מתאים לקיר שמתמודד עם מים באופן קבוע ובכמויות גדולות, כמו קיר חיצוני וגשם.

הגבס, כאמור, מגיע בלוחות גדולים, הנחתכים לפי המידות הרצויות. כאשר מדובר בבניית קירות החיתוך יהיה לפי גודל הקיר הדרוש, ואילו בתכנון נישות גבס החתיכות יהיו לרוב קטנות יותר.

כמה עולה לבנות קיר גבס?

מחיר בניית קיר גבס משתנה לפי סוג הגבס, הגודל שלו וייעודו. כמובן שאנשי מקצוע ידעו להתאים לכם את הגבס האידיאלי עבורכם. קחו בחשבון שלעיתים זול יותר לקנות בחנויות למוצרי בניין את החומרים בעצמכם ורק להיעזר בבעל מקצוע להתקנת הקיר. עם זאת, לעיתים לבעלי המקצוע יש אפשרות לקנות בסיטונאות במחירים זולים יותר. כשמדובר באיש מקצוע אמין הוא יציע לכם זאת בעצמו.

בניית קיר גבס סטנדטי יעלה בין 150 ל-200 ש"ח למ"ר, כאשר הסטנדרט הוא מינימום עשרה מ"ר. המחירים יקבעו לפי גודל הקיר, לבסוף. ככל שהקיר גדול יותר המחיר למ"ר עשוי לרדת. קיר גבס עמיד במים ("גבס ורוד") יעלה מחיר דומה, ויהיה יקר בערך בחמישים שקלים למ"ר.

קיר גבס עמיד באש ("גבס ירוק") יעלה מעט יותר: כ-300 ש"ח למ"ר. אם תרצו לבנות קיר גבס הכולל גם שפכטל, צבע ופנלים יש להוסיף כ-20% למחיר הבסיסי. הוספת קרניז גבס תעלה בין 150 ל-350 ש"ח, בהתאם לסוג הגבס. הקרניז הוא אלמנט עיצובי חם במיוחד לאחרונה, ורבים מעוניינים בשיפוץ שכזה.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here